Korunové bankovky (10) Bankovky České republiky
V závěrečné části seriálu o korunových bankovkách se budeme věnovat našim
nejmodernějším bankovkám. Jedná se o bankovky z let 1994–2009 (3–5).
Emitentem bankovek je Česká Národní Banka (=ČNB).
Emise z roků 1994–2009(2009A) zahrnuje 7 bankovek. První bankovkou je nominální hodnota 20,- Kč (Pick #10)z roku 1994. Ta byla vydána ve dvou variantách; Pick #10a–10b. Diference spočívá jednak v prefixu (=sérii) bankovek, když Pick #10a má #A, B, nýbrž Pick #10b má # pouze B. Navíc kovový ochranný proužek je u Pick #10a lokalizován 74 mm od levého okraje bankovky (=také v literatuře uváděno vpravo), kdežto Pick #10b má tento proužek 50 mm
od levého okraje (=také v literatuře uváděno vpravo). Revers bankovek je shodný.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2012
NÁMĚTOVÁ NOTAFILIE (1) Světci na středoevropských bankovkách
Podobně jako v případě filatelie se i mnoho sběratelů bankovek zabývá při tvorbě svých sbírek ryze grafickou stránkou věci.
Velmi populární je tak například námětová notafilie zabývající se faunou a florou, architektonickými a přírodními památkami, či významnými osobnostmi veřejného života. Vedle umělců, politiků a slavných vojevůdců se pak lze v našem prostoru setkat i se zajímavým tématem světců a národních patronů, na které se zaměříme v následujících řádcích.
Svatý Václav
Téma národních světců se nevyhnulo ani našim domácím bankovkách. Už za nerealizovaných návrzích z dob první republiky se lze setkat s náboženskými motivy. První realizovanou bankovkou se však stala až protektorátní pětitisícikoruna z roku 1944. Portrét knížete Václava zde vytvořil rytec Tiskárny bankovek Národní banky Protektorátu Čechy a Moravy Jindřich Schmidt, kterému byla předobrazen slavná Myslbekova jezdecká socha na pražském Václavském náměstí. Snahy zařadit portrét našeho hlavního zemského patrona i na papírová platidla se objevovaly už za první republiky, kdy vrcholily především v době tzv. svatováclavského milénia. K realizaci však došlo právě až za Protektorátu. Značnou roli zde hrála především okupační správa, která cíleně zneužívala svatováclavský kult coby důkaz sounáležitosti českých zemí s říší.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2016.
DALŠÍ ČLÁNKY
VÍCE O ČASOPISU