SBĚRATEL 2017 Veletrh Sběratel letos rozšíří konference Investor Prague Show
Veletrh Sběratel, největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě, letos oslaví dvacáté narozeniny.
Akce proběhne od 8. do 9. září 2017 na výstavišti PVA Expo Praha Letňany. O den dříve, 7. září, se v pražském hotelu International uskuteční první ročník konference Investor Prague Show zaměřené na různé druhy alternativních investic. Samozřejmě včetně mincí, medailí a bankovek.
Sběratel hostí každý rok přes 200 firem z několika desítek zemí a nabízí sběratelům možnost doplnit své sbírky materiálem, za kterým by museli jinak cestovat do zahraničí. Hlavní výhodou veletrhu je pak možnost na vlastní oči nabízené zboží posoudit a osobní kontakt s prodejcem, což je u numismatického zboží velmi podstatná věc. Veletrh, který je vedle mincí, medailí a bankovek zaměřen primárně na filatelii, filokartii a drahé kameny provází každý rok bohatý doprovodný program. Návštěvníci si také mohou donést vlastní sbírky a nechat si je ocenit od nezávislých odborníků z České numismatické společnosti, Svazu českých filatelistů a dalších profesních organizací.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2017.
Wiener Währung 200 let od zavedení vídeňské měny
František1, nejstarší syn císaře Leopolda II. (1790–1792) nastoupil
vládu po náhlém úmrtí svého otce 1. března 1792.
František1, nejstarší syn císaře Leopolda II. (1790–1792) nastoupil vládu po náhlém úmrtí svého otce 1. března 1792. Bylo to v době francouzské revoluce a první polovinu jeho vlády provázely dlouhotrvající a vyčerpávající válečné konflikty (války s Francií proti její vojenské expanzi), které byly pro Rakousko spojeny s bolestivými územními ztrátami a se stále se zhoršující hospodářskou situací.
Tyto události byly pochopitelně provázeny neustále se zvyšující potřebou peněz na válečné potřeby. Rakouský stát svá vydání financoval vydáváním (tištěním) stále většího množství nekrytých papírových peněz. Pohromou pro rakouské finance byly především reparace po prohrané válce s Francií roku 1809. Od poloviny roku 1810 kurz bankocedulí nezadržitelně padal. Obrovské vládní výdaje spjaté s napoleonskými válkami směřovaly zemi zákonitě ke státnímu bankrotu. Měnovou reformou ze dne 20. února 1811, vyhlášenou 15. března, byla snížena hodnota bankocedulí emitovaných v roce 1800 a 1806 a dílčích měděných mincí na pětinu, což znamenalo, že za 100 zlatých v bankocedulích se platilo 20 zlatých v nové měně – nazývané vídeňská. Stát tak odepsal 80 % svých dluhů na úkor obyvatelstva. Tento drastický postup způsobil na dlouhou dobu nedůvěru obyvatelstva v papírové peníze. Státní bankrot tedy byl vyhlášen 15. března 18112 a měl pro monarchii a její obyvatelstvo velmi neblahé důsledky.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2012.
DALŠÍ ČLÁNKY
VÍCE O ČASOPISU