Zlaté slitky



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plakety města Jihlava

Pamětní plakety.

jednostrané
průměr:  ... mm
hmotnost: ... g
 

Celkem vznikly čtyři motivy, tři provedení jsou z bronzu, čtvrtý motiv je ze stříbra a červeného smaltu. Plakety jsou uloženy do tří druhů ozdobných kazet. Bronzové plakety nesou symboly exteriéru a interiéru radnice (gotické síně) a českého krále Václava I. Stříbrná plaketa s červeným smaltem nese Jihlavský městský znak a latinsky psanou oslavnou báseň luteránského pastora Kašpara Stolzhagena „Elegia in insignia celeberrimae nobis Iglaviae“ – Elegie na erb přeslavné nám Jihlavy.

Unikátní pamětní plakety jsou uloženy v kazetách s potiskem, který zobrazuje fresku přepadení Jihlavy v roce 1402 z presbytáře kostela Nanebevzetí Panny Marie. Do etují jsou vloženy texty, které doprovázejí jednotlivé motivy. Autory pamětních plaket je akademický sochař Michal Vitanovský a přední český medailér, zlatník a šperkař Petr Kazda.

Jihlavský městský znak – znak jako obecný symbol města vyjadřoval jeho vojenskou zdatnost. Znak byl též využíván ke slavnostním příležitostem jako prvek výzdoby, který symbolizoval pravomoc nebo účast města. Na jihlavském znaku byl od nejstarších zobrazení společně se královským lvem též ježek. První doklady o čtvrceném městském znaku se lvem a ježkem podává právní kodex Jana z Gelnhausenu z poč. 15. století. K nejstarším dokladům znaku města Jihlavy patří i skleněná výplň radnice s datem 1539.

Václav I. – český král (1230 – 1253), spolu se synem, moravským markrabětem, pozdějším králem Přemyslem Otakarem II. udělil Jihlavským privilegium na některé svobody, které byly vtěleny do tzv. Velkého jihlavského privilegia ze 70. let 13. stol., tzv. exempláře „A“ jihlavského horního a městského práva. Podkladem pro tento symbol se stalo panovníkovo vyobrazení v majestátu na averzu pečeti, pověšené spolu s pečetí markraběte Přemysla na zmíněné listině.
Budova radnice – exteriér a interiér budovy radnice jako symbol svobodného města, sídla nezastupitelného samosprávného rozhodování ve věcech veřejných.

Autory textů doprovázejících vyobrazení na plaketě jsou:

Autorem textu oslavujícího jihlavský znak je luteránský pastor Kašpar Stolzhagen (Caspar Stolshagius), který byl povolán do Jihlavy v roce 1587 z Bernau v Braniborsku. Jeho oslavná báseň na jihlavský znak je psána latinsky Elegia in insignia celeberrimae nobis Iglaviae –Elegie na erb přeslavné nám Jihlavy.

Ostatní texty pocházejí z veršovaného chvalozpěvu Chvála Jihlavy, jenž je součástí pozoruhodného popisu Jihlavy v učebnici rétoriky – Candela Rehtoricae, napsané někdy v letech 1415 – 1417. Jeho autorem je s největší pravděpodobností Urban Matějův z Potěh.

Autorem českého překladu obou básní je František Marek, jenž přeložené verše vydal v knize Jihlava ve verších staletí.

Doporučujeme navštívit:
-
Pamětní medaile
- Medaile a Dukáty 1918 - 1938 Československo
- Investiční medaile 1993 - Česká republika ( aktuální nabídka )
- Investiční medaile 1993 - Česká republika ( vyprodané tituly )

 

POZNÁMKA
Medaile není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.

Zlaté Mince - Numismatika se věnuje výhradně prodeji investičních medailí ražených z ryzího zlata, stříbra nebo jiných drahých kovů. Tyto stránky věnujeme popularizaci těch medailí, které jsou z nějakého důvodu zajímavé i přesto, že jim nebylo přáno aby byly raženy ze zlata.
Mám rád ZLATE-SLITKY .CZ