Zlaté slitky

Mincovna

Mincovna je místo, kde se vyrábí (razí) mince. Jak vypadala mincovna ve starověku není přesně známo, ale na území Česka to byla od tzv. grošového období (od r. 1300) budova, kde byly soustředěny všechny činnosti potřebné pro vznik finálního produktu - mince. Panovnický monopol na ražbu mincí zavádí reformou až Václav II.

Na území českých zemí bylo několik mincoven, v období ražby denárů (do roku 1300) to byly mincovny v Praze (PRAGA CIVITAS), Mělníku (MELNIC CIVITAS), na Vyšehradě (VVISEGRAD), v Libici (LIVBVZ), později ražbou grošů známý Vlašský dvůr v Kutné hoře.

Současné české mince se razí monoplně v České mincovně v Jablonci nad Nisou. V roce 2011 vznikla České mincovně konkurence - Pražská mincovna a.s. se sídlem v hlavním městě České republiky. Jako druhá česká mincovna získala od ČNB potvrzení, že je způsobilá razit pro Českou národní banku mince.

Veřejnosti přístupná je bývalá biskupská mincovna v Kroměříži, významná mincovna se nachází v Kremnici na Slovensku.

Příbuzná témata :
Zlato

Klíčová slova :
Mincovna . Česká mincovna . Pražská Mincovna

Prameny :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mincovna


Slovník pojmů
ZLATÉ MINCE SOUČÁSTÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

Stránky Zlatemince.cz byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní informační zdroj. Cílem jeho digitalizace Národní knihovnou je, aby byl uchován do budoucna a stal se součástí kulturního dědictví českého národa. Proto je obsah stránek Zlatemince.cz archivován několikrát ročně. Archivní záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

České mince a v Čechách vyráběné medaile jsou dokladem kulturní a technické vyspělosti národa. Jsou nositeli ideálů své epochy a dobovým poselstvím budoucím generacím.

České mince
EKONOMICKÉ ZPRAVODAJSTVÍ ZLATOVNY
Stručně co je nového ve světě hospodářské politiky, financí a drahých kovů.

Mám rád ZLATE-SLITKY .CZ